Liigesed ja vanus

25 nov 2016

Mine ajas tagasi ja tuleta meelde, mida su keha suutis teha näiteks siis, kui olid 15aastane. Rätsepaistes olles suutsid panna oma põlved vastu maad. Kehalises kasvatuses hüppasid kõrgele ja jooksid pikki vahemaid. Olid jalgel hommikust õhtuni ja liikumine ei olnud valulik ega piiratud...

Liigeste hoolduse kümme käsku

25 nov 2016

Kui liigeste toidulisanditest enam ei piisa...

25 nov 2016

Kõige sagedasem liigesehaigus on osteoartriit, mida esineb 12%-l elanikkonnast. Osteoartriit on degeneratiivne haigus.

Liigesepõletik

25 nov 2016

Kuuldes sõna „põletik“, seostame seda tavaliselt nakkusega, näiteks hingamisteede põletiku korral, mille põhjustavad bakterid. Põletik võib aga tekkida ka ilma nakkuseta. 

Liigesekõhre degradatsiooni esimesed märgid

25 nov 2016

Kui liigesekõhr on kulunud, siis esialgu ei märka me tavaliselt muudatusi selle struktuuris. Mikroskoobi ja ülitundliku röntgenaparaadi abil on võimalik näha mõrasid struktuuris ja liigeseõõnsuse vähest kitsenemist, mis tähendab, et kõhrekiht on õhenenud. Samuti näeme esimesi muutusi luupinnal – hakkavad tekkima luukasvised ehk osteofüüdid.

Liigestest ja liikumisest üldiselt

25 nov 2016

Liikumine on meie elu lahutamatu osa. See on luude, lihaste, närvide, liigeste, sidemete ja kõõluste vaimustav koostöö.

Liigesekõhre taastamine

25 nov 2016

Kõhrestruktuur kulub liikumise käigus hõõrdumise ja surve tõttu. Kulunud kõhr tuleb taastada, et säilitada selle algstruktuuri. Kõhrerakud ehk kondrotsüüdid kasutavad asendamatuid toitaineid nagu glükoosamiini ja aminohappeid, et uuesti luua ja täiendada kõhrestruktuuri, mis koosneb peamiselt makromolekulidest, nagu kollageen, hüaluroonhape ja kondroitiin. Seda protsessi nimetatakse liigesekõhre taastamiseks.

Liigesekõhred

25 nov 2016

Liigesekõhr on üks tähtsamaid liigeste funktsionaalseid osi. See katab ja kaitseb liigestuvaid luuotsi.

Õlaliiges

25 nov 2016

Kas teadsid, et kõigist keha liigestest on just õlgade liikumisulatus kõige suurem?

Põlveliiges

25 nov 2016

Põlv on raskust kandev liiges, tänu millele on võimalikud erinevaid liigutused, eriti eest taha, kuid ka külgedele ja vähene rotatsioon. Põlve liikumist kontrollivad reie-nelipealihas ja painutajalihased.

Puusaliiges

25 nov 2016

Puusaliigesed on inimese kõige tähtsam kehaosa tasakaalu hoidmisel. Teine huvitav fakt on see, et naiste ja meeste puusaliigesed on väga erinevad. Naiste puusaluud on õhemad ja lühemad kui meestel. Lisaks õlale on puus suurima liikumisulatusega liiges kehas.

Liigeste struktuur ja funktsioon

25 nov 2016

Kas teadsid, et inimkehas on rohkem kui sada liigest? Liigeste üldine eesmärk on ühendada luid ja mõned neist võimaldavad sul liikuda.