Liigesepõletik

Kuuldes sõna „põletik“, seostame seda tavaliselt nakkusega, näiteks hingamisteede põletiku korral, mille põhjustavad bakterid. Põletik võib aga tekkida ka ilma nakkuseta. 

25 nov 2016

Üldiselt tähendab põletik organismikudude bioloogilist reaktsiooni kahjulikele stiimulitele – mitte ainult patogeenidele, nagu viirused ja bakterid, vaid ka kahjustunud rakkudele ja ärritajatele, näiteks vigastusest või patoloogilisest protsessist tulenevatele struktuurijääkidele ja makromolekulidele. Põletik on loomulik ja kasulik reaktsioon, kui see aitab häiritud tasakaalu taastada. Kui aga organismi reaktsioon on liigne, võib see osutuda pikaajaliseks ja suureks koormaks meie organismile ja immuunsüsteemile. See võib olla nii teatavate liigesehaiguste korral nagu reumatoidartriit ja osteoartriit, mis kuuluvad kõige sagedamate krooniliste liigesehaiguste hulka. Mõlemat haigust seostatakse liigesevaevustega nagu valu, kangus, vähenenud liikuvus, turse ja moonutused.

Reumatoidartriit on tüüpiline põletikuline liigesehaigus. Arvatakse, et tegemist on autoimmuunhaigusega, mille korral inimese immuunsüsteem võitleb oma kudede vastu, nagu oleksid need vaenulikud võõrkehad. See on nagu nn organismi enesetapp... Suurimaks põhjuseks peetakse pärilikkust, seejärel suitsetamist, infektsiooni, D-vitamiini puudust ja muid tegureid. Patsiendid on tavaliselt reumatoloogi järelevalve all, kes määrab neile kangeid põletikuvastaseid ravimeid.

Osteoartriit on palju levinum kui reumatoidartriit. See on peamiselt degeneratiivne haigus, mis toob kaasa liigesekõhre järkjärgulise kulumise ja õhenemise. Varem peeti osteoartriiti mittepõletikuliseks haiguseks. Viimased teaduslikud andmed näitavad, et osteoartriit on kompleksne patoloogiline protsess, kus võib aktiveeruda ja osaleda immuunsüsteem ning et osteoartriidiga võib kaasneda põletik.

– Osteoartriidi korral on tavapärane nähtus liigesekõhre toiteainetega varustamise eest vastutava sünoviaalkile põletik. Sageli täheldatakse sünoviaalkile hüperplaasiat koos põletikurakkude  – makrofaagid, T- ja B-rakud, nuumrakud ja looduslikud tapjarakud – infiltreerumisega. 

–Liigesekõhre lagusaadused sünoviaalkiles ja mikropraod kõhre pinnal on olemas ammu enne degeneratsiooni ja see võib põhjustada põletiku. Lagusaadused võivad soodustada põletiku teket, mis omakorda võib tuua kaasa kõhre lagunemise. Paljusid vigastusi võib pidada nn liigesesisesteks haavadeks, mis põhjustavad lokaalse patoloogilise põletikulise reaktsiooni, mistõttu aja jooksul liigesekõhr laguneb veelgi ja tekib progresseeruv liigesevigastus.

– Põletikku võivad soodustada ka kaltsiumit sisaldavad kristallid koostoimes kaasasündinud immuunsüsteemi eri osadega.

– On tõestatud,et osteoartriidiga liigestes on põletik olemas juba kaua enne märkimisväärse radiograafilise muutuse ilmnemist. Mehaaniline toime ja liigesekõhre kulumine võivad aktiveerida immuunsüsteemi ja põletikuprotsessis võivad osaleda ka kõhrerakud ehk kondrotsüüdid.

Liigesepõletikuga kaasneb tavaliselt samaaegne liigesevalu. Mittesteroidsetel põletikuvastastel ravimitel (NSAID), mis vaigistavad valu ja mida kasutatakse osteoartriidi ravis, on märkimisväärne põletikuvastane toime.

Keerulise ja ulatusliku põletiku korral tuleks otsida spetsiaalset meditsiinilist abi.