Liigesed ja vanus

Mine ajas tagasi ja tuleta meelde, mida su keha suutis teha näiteks siis, kui olid 15aastane. Rätsepaistes olles suutsid panna oma põlved vastu maad. Kehalises kasvatuses hüppasid kõrgele ja jooksid pikki vahemaid. Olid jalgel hommikust õhtuni ja liikumine ei olnud valulik ega piiratud...

25 nov 2016

Kuid vanusega muutub paljutki. Vanemas eas on suuremal osal elanikkonnast liigset kehakaalu, keha kaotab oma elastsuse ja väga raske, kui mitte võimatu on sirgete jalgadega ette painutades käed maha panna. Pärast pikemat pingutust või liikumist tunneme tavaliselt liigesevalu.

Mis on juhtunud liigestega elu jooksul?

Alates lapsepõlvest kuni praeguseni on miljoneid kollageeni, kondroitiini ja hüaluroonhappe makromolekule ära kasutatud ja loodud, et kõhre säilitada.  Liigesed on muutunud. Suurimad muutused on toimunud kõhre sees.

Isegi kui oled 25–30aastane ja ei taju, et sul oleks liigestega probleeme, tekib sinu liigesekõhres teatavaid muudatusi – mikropraod, mis moondavad seni täiuslikku kõhrestruktuuri. Öeldakse, et keha mäletab kõike ja näib, et kõnealusel juhul on see täiesti tõsi. Erinevad vigastused või liigne koormus nooruses tekitavad kõhrestruktuuris pragusid, mis võib kiirendada kõhre degeneratsiooni. Ei ole tavatu, et osteoartriit tekib pärast 40. eluaasta saabumist. On isegi juhtumeid, kus 20–30aastased inimesed kannatavad osteoartriidi all, eriti need, kes tegelevad pidevat ülekoormust nõudva spordialaga.

Pärast 50. eluaastat on kõhrestruktuuri muudatused tavaliselt ilmsed. On teatatud, et 40% inimestel vanuses 45–65 eluaastat esineb radiograafil nähtavaid liigesekõhre degeneratiivseid muutusi.

65aastaselt kannatab osteoartriidi käes 70% inimestest.

Vananemine ja vigastused on kindlasti degeneratiivsete muutuste tähtsamaid põhjuseid. Kuid osteoartriidi tekkel võib olla ka teisi kaasnevaid põhjusi, näiteks geneetika, erinevad infektsioonid elu jooksul või ainevahetushäired. Põhjused võivad olla väga individuaalsed ja keerulised.