Komplekssetes liigeste toidulisandites kasutatavad toimeained

Et rahuldada individuaalseid vajadusi, sisaldavad komplekssed liigeste toidulisandid erinevaid aineid. Need on tavaliselt liigestes looduslikult olemasolevad või muud looduslikud ained, millel on erilised omadused.

25 nov 2016

Glükoosamiinsulfaat
Organismis looduslikult leiduv aine, mida kasutatakse sageli liigeste toidulisandites ja mida saadakse looduslikest allikatest, näiteks merekarpidest.  Glükoosamiin on vajalik glükoosaminoglükaanide, näiteks hüaluroonhappe ja kondroitiini moodustamiseks.
Glükoosaminoglükaanid ja valgud (koondnimetus proteoglükaanid) ning kollageen on liigesekõhre rakuvaheaine peamised koostisained. Kõhrerakkudest ehk kondrotsüütidest koosnev rakuvaheaine tagab liigesekõhre struktuuri.
Hüaluroonhape on suur makromolekul, mis sarnaselt kondroitiinile kuulub glükoosaminoglükaanide rühma. See moodustab proteoglükaanide nn selgroo, mis on valkude abil ühendatud kondroitiini makromolekulidega. Lisaks esineb hüaluroonhapet looduslikult liigesevedelikus. Liigesevedelikus on aineid, mis toidavad liigesekõhre ja toimivad määrdena, vähendades liikumise ajal luudevahelist hõõrdumist.

Kondroitiinsulfaat
Kondroitiin on inimorganismi liigesekõhres looduslikult esinev makromolekul,  mis on valkude abil ühendatud hüaluroonhappe pikkade kiududega. Seega on kondroitiin, hüaluroonhape ja valgud omavahel ühendatud – neid nn struktuure nimetatakse proteoglükaanideks. Liigesekõhre osana on proteoglükaanidel suur vee imamise ja vabastamise võime. Tegelikult moodustab vesi 75–80% hüaliinkõhrest. Vesi on liigesekõhres tähtis löökide amortiseerimiseks.

Kollageen
Kollageen on naha ja sidekudede, nagu liigesekõhre, luude, kõõluste ja sidemete peamine valguline koostisosa. Inimorganismis esineb mitu kollageenitüüpi (I, II, ...XX... tüüpi kollageen).
I tüüpi kollageeni esineb peamiselt luudes, kõõlustes ja sidemetes. II tüüpi kollageen on liigesekõhre peamine valk, mida on kõhres kõige rohkem.
Loodusliku kollageeni tootmisel kasutatakse vähe kuumust või üldse mitte ja väga piiratud töötlemist – ainult nii palju, et kollageen kontsentreeruks ja muutuks lahustuvaks. Tootmisprotsessis tagatakse, et kollageen jääb bioloogiliselt aktiivseks oma kõige levinumal kolmikheeliksi kujul, mida esineb looduslikult inimorganismis.

C-vitamiin
C-vitamiin on komplekssetes liigeste toidulisandites väga levinud koostisosa. See aitab kollageeni õigesti toota ja kaitsta rakke oksüdatiivse stressi eest.

Mangaan
Tähtis mikroelement mangaan aitab kaasa sidekoe õigele moodustumisele.

Kurkum
Kurkum on hariliku kollajuure (Curcuma longa) risoomidest eraldatud kollane pigment ja taime peamine bioloogiliselt aktiivne fütokeemiline ühend. Harilikku kollajuurt on kaua kasutatud traditsioonilises Hiina ja ajurveeda meditsiinis ning selle risoom on hästituntud ja kasulik liigeste ja luude tervisele. Arvatakse, et kurkum soodustab liigeste tervist.

India viirukipuu
India viirukipuu (Boswellia serrata) on Indiast Punjabi osariigist pärit taim. See ajurveeda meditsiinis sajandeid kasutatud taim sisaldab looduslikke toimeaineid, mida nimetatakse bosvellhapeteks. Selle ekstrakt aitab parandada liigeste tervist ja paindlikkust.

Salix alba
Salix alba on hõbepaju ladinakeelne nimetus. Pajukoores on liigeste ja lihaste tervisele kasulikke aineid, mis aitavad leevendada ebamugavustunnet ning säilitada liigeste liikuvust ja paindlikkust. Lisaks on pajukoorel kasulik ergutav toime kogu kehale.