Jooga ja pilates

On hästituntud fakt, et trenn avaldab positiivset mõju osteoartriidi sümptomitele ja nendega seotud häiretele. Jooga ja pilates on viimase aja märkimisväärsed nähtused.

25 nov 2016

Kiire elustiil, stress, vähe aega trennile ja istuv töö – kõik see soodustab jooga ja pilatese harjutuste süsteemide populaarsust, sest neil on väga tõhus ja hea mõju üldtervisele. Miljonid inimesed kogu maailmas kinnitavad seljavalu taandumist, rühi paranemist, kogu keha lihaste tugevnemist, suuremat paindlikkust, keha suuremat stabiilsust ja tasakaalu, vaimse seisundi paranemist ja liigeste suuremat liikuvust, mis kaasnevad pilatese või jooga regulaarse harrastamisega. Seega kui tahad hoida liigeseid võimalikult kaua vormis, tasuks proovida ja neid regulaarselt harrastama hakata.

Mis vahe on joogal ja pilatesel ning mis on neil ühist?
Jooga on üle 2000 aasta vanune iidne traditsioon, mis püüab saavutada mõistuse, keha ja hinge tasakaalu. Pilatese töötas 20. sajandil välja Joseph Pilates kui süsteemi, mis on mõeldud kõigile inimestele, sealhulgas nendele, kellel juba on probleeme skeleti-lihassüsteemi toimimisega. Tõenäoliselt sai Pilates inspiratsiooni joogast ja süsteemidel on ühiseid harjutusseeriaid.

Võrreldes joogaga on pilates võib-olla pisut kiirem ja dünaamilisem, kuid sellel puudub spirituaalne mõõde.
Praktiseerid sa joogat või pilatest, võid igal juhul kindel olla, et need venitavad ja tugevdavad sinu lihaseid, sidemeid, kõõluseid ja liigeseid, leevendavad nende pinget, soodustavad tervislikke füsioloogilisi protsesse kogu kehas ja leevendavad stressi.

Ühtlasi arvatakse, et jooga ja pilates võivad aidata inimesi, kellel juba on liigesevaevused, eriti algstaadiumis osteoartriit.

Näiteks on teatavates uuringutes näidatud, et harjutused nagu jooga võivad:
- vähendada põlve- või puusaliigeste kangust ja häireid
- olla tõhusad käte osteoartriidi korral
- vähendada põlve osteoartriidi põhjustatud valu ja häireid
- eakatel inimestel ennetada kukkumisi
- vähendada hüppeliigese dorsifleksiooni, suurendada plantaarfleksiooni ja vaagnakalde tervet liikuvusulatust
- suurendada kõndimiskiirust
- isegi lükata edasi või ennetada kirurgilist sekkumist
- leevendada tõhusalt kroonilist alaseljavalu.

Mitmes uuringus on näidatud, et sobiv trenn koos liigeste toidulisanditega, mis sisaldavad C-vitamiini, mangaani ja muid kehaomaseid aineid, nagu glükoosamiin või kondroitiin, annavad paremaid tulemusi, kui nende abivahendite eraldi kasutamisel. Nii et miks mitte proovida kompleksset liigeste toidulisandit koos pilatese või joogaga?