Liigeste eest hoolitsemine ja toidulisandid

Toitumine ja selle tasakaalustamine kindlate toitainetega on tähtis mitte ainult siis, kui oleme terved, vaid ka siis, kui meil juba on mingi haigus. Seetõttu tegelebki teadus toidulisanditega, et toetada ja toita liigesekõhre enne tõeliste liigesevaevuste teket.  Kõige levinum liigesehaigus on osteoartriit, mida esineb kuni 12%-l kogu elanikkonnast ja mida esineb rohkem vanuse tõustes.

25 nov 2016

Mitmes kliinilises uuringus on näidatud, et valitud toitainete sihipärane manustamine aitab hoida liigeseid heas seisus. Need ained, näiteks C-vitamiin võivad aidata kaasa kollageeni moodustamisele luudes ja liigesekõhres. Lisaks võivad mõned taimsed ekstraktid (näiteks India viirukipuu) suurendada liigeste paindlikkust. Neid kasulikke aineid võib täiendada liigeste ja sidekudede looduslike ehitusmaterjalidega. Glükoosamiin, hüaluroonhape ja kondroitiinsulfaat on liigesekõhre ja sünoviaalvedeliku peamised tähtsad looduslikud koostisosad. Need moodustuvad organismis looduslikult, kuid neid võib manustada ka koos toiduga.

Glükoosamiin on vajalik, et moodustada glükoosaminoglükaane, nagu hüaluroonhape ja kondroitiin. Koos kollageeniga moodustavad need liigesekõhre struktuuri. Glükoosaminoglükaanide süntees sõltub glükoosamiini tootmise kiirusest.

Kondroitiin on rakuvaheaine tähtis koostisosa. Seda saab lehmade, sigade või haide kõhrekoest ja seda võib manustada koos toiduga.

On teada, et osteoartriidi korral moodustub rohkem vabasid radikaale (reaktiivsed hapnikuühendid), mis haigust süvendavad, sest need võivad kahjustada kõhrestruktuuri ja kõhre ainevahetust ja põhjustada kondrotsüütide hävimist. C- ja E-vitamiin on antioksüdandid, mis võivad rakke oksüdatiivse stressi eest kaitsta. Peale selle aitab C-vitamiin stimuleerida kollageeni sünteesi.
Kasulikud toitained on ka seleen, tsink ja vask, millel on samuti antioksüdantide omadusi. Mangaan on mikroelement, mis aitab kaasa sidekoe õigele moodustumisele.

Mehaaniline surve, ülekaal, vigastused ja liigeste ülekoormamine võivad põhjustada ägedat liigesevalu. Sellisel juhul võib lühiajaliselt olla kasu valuvaigistitest, nagu tavalised NSAID-ravimid.