Puusaliiges

Puusaliigesed on inimese kõige tähtsam kehaosa tasakaalu hoidmisel. Teine huvitav fakt on see, et naiste ja meeste puusaliigesed on väga erinevad. Naiste puusaluud on õhemad ja lühemad kui meestel. Lisaks õlale on puus suurima liikumisulatusega liiges kehas.

25 nov 2016

Puusaliiges on keraliiges, kus liigestuvad reieluupea ja auk vaagnaluus, mida nimetatakse puusanapaks. Sarnaselt teiste liigestega on luud omavahel ühendatud sidemetega ja elastsest koest kõõlused ühendavad lihast luuga.  Lihased võimaldavad reieluupeal pöörelda puusanapas eri suundades ja seega võimaldavad need liikuda. Terve inimese reieluupead ja puusanappa katab kõhrekiht. Liigesevõie toimib määrdeainena, mis võimaldab liigesel sujuvalt liikuda.

Kulunud puusaliigestega on tavaliselt probleeme vanematel inimestel (enamasti üle 50aastastel). Liigesekõhr muutub õhemaks, kõvemaks, rabedaks ja hiljem kaob täielikult. Liigeses ühendatud luud jäävad ilma katte ja kaitseta. Sellisel juhul hakkavad kasvama luukasvised ehk osteofüüdid, mis põhjustavad hõõrdumist ja ümbritsevate närvide ärritust.   Alguses tekib valu ainult liigese suurema koormuse korral või tegevuse alguses: puusaliiges valutab kõndimist alustades, kuid seejärel valu alaneb. Seejärel valu esinemissagedus suureneb ja lõpuks on valus ka istudes või lamades.  Eakate, eriti vanemate naiste puusaliigeseid ja -luid kahjustavad artroos ja osteoporoos.

Sage vigastus on reieluu kaela murd. Kui artroos on tõsine, võib osutuda vajalikuks puusaliiges asendada. Kahjustatud liiges asendatakse täielikult endoproteesiga. Endoproteesiga on aga tänapäeval üsna lihtne elada.
Kui tunneme osteoartriidi esimesi märke, on elustiili muutmine parim viis, kuidas puusaliigest võimalikult kaua kaitsta. Ei ole ime, et kõige sagedamini esineb puusaliigese osteoartriiti ülekaalulistel inimestel ja diabeediga inimestel. Iga kaalust kaotatud kilogramm tähendab, et kõndides väheneb puusaliigesele avaldatav surve 3 kg võrra.  Samuti võib väga kasulik olla harjumuseks saanud liigutuste vältimine, puusa painutajalihase korrapärane venitamine ja korrapärased harjutused, nagu ettepainutus rätsepaistes, sügavad kükid harkisjalu või ettepainutus sirgete jalgadega istudes. Puusaliigese osteoartriidi all kannatavatele inimestele soovitatavad spordialad on eelkõige ujumine ja jalgrattasõit.

Ka liigestele kasulik kompleksne toitumine võib aidata puusaliigest vormis hoida, eriti kui see saab liigset koormust spordi või vanaduse tõttu.