Põlveliiges
Põlv on raskust kandev liiges, tänu millele on võimalikud erinevaid liigutused, eriti eest taha, kuid ka külgedele ja vähene rotatsioon. Põlve liikumist kontrollivad reie-nelipealihas ja painutajalihased.
Sidemed stabiliseerivad toestusfunktsiooniga struktuuri, mille moodustavad reie alaosa lihased ja reieluu. Stabiliseerimisega tegelevad peamiselt põlve eesmised ja tagumised ristsidemed. Kui sidemed on vigastatud on põlv ebastabiilne ja võib liigesest välja tulla. Menisk on põlveliigese spetsiifiline osa, mis koosneb kiulisest kõhrest. See aitab amortiseerida lööke ja stabiliseerida liigeseid.
Kõige tavalisemad probleemid põlvedega on:
– vigastused – kõige sagedamini on põlvedega probleeme sportlastel, näiteks jalgpalluritel, hokimängijatel, käsipalluritel ja suusatajatel
– degeneratiivsed muutused, eelkõige kõhre kulumine ja osteoartriit
– kaasasündinud põhjused, näiteks hüpermobiilsus.
Sagedased traumad põhjustavad põlve enneaegset degeneratsiooni ja osteoartriiti.
Nii nooremad aktiivsed sportlased kui ka vanemad harrastussportlased alahindavad tavaliselt väikeseid põlvevigastusi, kuid igaüks neist mõjutab liigesestruktuuri ja võib tulevikus põhjustada probleeme. Pärast vigastust on tähtis nõuetekohane taastumine ja soovitatakse liigestele kasulikke toidulisandeid, et taastada liigesekõhre ja sidemete struktuur.
Kui degeneratiivsed muudatused on juba tekkinud ja põhjustavad ägedat valu, saab seda leevendada ravimitega.
Põlve osteoartriidi ravis on eriti tõhusad glükoosamiinil põhinevad SYSADOA-ravimid.
Põlvevigastused võivad olla valulikud ja taastumine võib võtta kaua aega. Ka osteoartriidi põhjustatav valu on väga ebamugav. See võib segada patsiente öösel ja häirida und. Sellisel juhul on võimalik kasutada valu vaigistavaid ravimeid, mis leevendavad ägedat põlvevalu.
Ka liigestele kasulik kompleksne toitumine võib aidata põlve vormis hoida, eriti kui see saab liigset koormust spordi või töö tõttu.