Liigeste toitumine

Kaalu langetades piirame tavaliselt energia omastamist, liigume rohkem ja kasutame eridieeti, et kiirendada rasvapõletust. Mis on sellel pistmist liigestega? õige toitumine, elustiil ja toidulisandite kasutamine on kasulik ka liigeste tervisele.

25 nov 2016

Liigeste eest õigesti hoolitsemiseks tuleb meeles pidada kolme asja:
– kuidas ja mida me sööme,
– kuidas elame ja liigume
– mis on liigeste jaoks eriti kasulik.

Kui tunneme, et liigestest on saamas keha nõrgim lüli, peame neile rohkem tähelepanu pöörama ja kaaluma, mida oma toitumises ja elustiilis muuta ning kuidas liigeste tervisele eriliselt kaasa aidata. See näib väga lihtne ning õige toitumine ja piisav liikumine on tõepoolest liigeste tervist mõjutavad tegurid, mis on teaduslikult tõestatud. Kuidas on aga lood elustiiliga? Meie igapäevase stressi, töö ja muu tegevusega? Kas neil on mingi mõju? Jah, muidugi!

On aga veel üks tähtis täpsustamist vajav aspekt: mis on see eriline asi, mis on meie liigestele eriti kasulik? Tegemist on spetsiaalse liigeste toidulisandiga. Varem soovitati peamiselt želatiini- või kollageenirohket toitumist. Praegu on aga olemas palju erinevaid spetsiaalseid liigeste toidulisandeid.  Millised tooted valida? Mõned meist eelistavad erinevate inimeste isiklikku kogemust, teised aga tahavad nõu saada arstilt, füsioterapeudilt, apteekrilt või ravitsejalt. Nõuandjaid on palju, kuid peaksid võtma arvesse kliinilistes uuringutes tõendatut. Liigeste toidulisandites on kõige sagedamini kasutatavad loodusliku päritoluga ained järgmised:
glükoosamiin, eriti glükoosamiinsulfaadina
kondroitiin sulfaadi vormis
– ASU – avokaadost saadavad erilised ained.

On teada, et glükoosamiin ja kondroitiin on liigesekõhre peamised koostisosad.
Ei tohiks unustada ka kollageeni ja kollageeni peptiide, mille kasutamine põhineb enamasti inimeste ja ekspertide empiirilisel kogemusel.
Nimetatud aineid kasutatakse:
1. kindla toitaine allikatena, see tähendab glükoosamiini eraldi või kollageeni eraldi või
2. kompleksse liigeste toidulisandina, kus on mitu koostisainet. See võib varustada sinu liigesed paljude erinevate toitainete, kofaktorite ja muude kasulike ainetega.