Hüdratsioon ja liigesed

Kas oled kunagi mõelnud hüdratsioonist seoses liigestega? Kas organismi veesisaldusel võib olla mõju liigeste tervisele?

25 nov 2016

Mõningate andmete kohaselt võib dehüdratsioon tõepoolest süvendada valu liigestes, mis kannatavad osteoartriidi, reumatoidartriidi, podagra ja muude liigesehaiguste all. Ebapiisava hüdratsiooni korral võime lisaks peavaludele, väsimusele, lihasnõrkusele ja kehvale keskendusvõimele tunda ka tugevamat seljavalu ja valu raskust kandvates liigestes.

Vaatame lähemalt, miks see nii on.

– Vesi on liigesekõhre tähtis koostisosa, mis aitab sellel teha oma tööd. Liigesekõhr koosneb umbes 70–80% ulatuses veest. Liigesekõhre veesisaldust kontrollib suurel määral makromolekulide ehk proteoglükaanide olemasolu. Dehüdreerunud liigesekõhr kaotab oma elastsuse ja kulub seetõttu kergemini. Luude avaldatav mõju liikumise käigus võib põhjustada kõhre kiiremat degeneratsiooni ja kõhre taastamise eest vastutavate kondrotsüütide hävimist. Kui anname kehale glükoosamiini või kondroitiini, mida komplekssed liigeste toidulisandid tavaliselt sisaldavad, anname kehale vahendid proteoglükaanide moodustamiseks. Proteoglükaanidel on võime imeda endasse piisavas koguses vett, et tagada liigesekõhre toimimine. Teine tegur on muidugi organismis piisava veekoguse olemasolu, mida mõjutavad vedeliku tarbimine, mineraalid ja hulk teisi tegureid, kuigi kogu organismi dehüdratsiooni ja liigesekõhre dehüdratsiooni vaheline seos ei ole teaduslikult veel piisavalt tõestatud.
– Vesi on ka sünoviaalvedeliku looduslik koostisosa. Sünoviaalvedelik toidab liigesekõhre ja toimib määrdeainena. Kui kogu organism on dehüdreerunud, võib see mõjutada ka liigeste hüdratsiooni. 

Kuus kasulikku nõuannet organismi ja liigeste hüdratsiooni kohta
1. Joo päeva jooksul piisavalt vett. Tavapärane kogus on 2 liitrit ööpäevas. Eelista vett, mahla ja mahlaseid puuvilju.
2. Ära joo liiga palju kohvi, alkoholi ega karastusjooke. Need võivad suurendada dehüdratsiooni. Kui võimalik, ära joo rohkem kui 2–3 tassi kohvi päevas, piirdu niisuguste alkohoolsete jookidega, mille etanoolisisaldus on alla 10%, ja tarbi neid ainult väikestes kogustes.
3. Eelista gaseeritud veele gaseerimata vett. Mullides olev süsinikdioksiid on tegelikult jääkaine, mida tekib ka inimorganismis, ja selle lisatarbimine on üleliigne. Pealegi muudab see organismi sisekeskkonna happelisemaks.
4. Hoia silma peal liigesevaevustega eakatel inimestel. Nende janutunne võib olla vähenenud ja see põhjustab sageli dehüdratsiooni.
5. Kontrolli aeg-ajalt oma uriini. Õige uriini värv on kahvatukollane. Kui uriin on tumedat värvi, võib organism olla dehüdreerunud.
6. Kasuta kompleksseid liigeste toidulisandeid, mis sisaldavad glükoosamiini ja kondroitiini. Need on proteoglükaanide ehitusmaterjalid, mis kontrollivad liigesekõhres oleva vee kogust.