Millal alustada liigeste toidulisandite võtmist?
Kuuleme sageli, et peaksime hakkama oma liigeste eest õigel ajal hoolitsema. Mida see õige aeg aga tähendab?
Individuaalsed liigeste toitainevajadused sõltuvad paljudest teguritest, mille saab koondada kolme punkti alla:
1. Mida me sööme ja kuidas elame
Tasakaalustatud toitumine, järgides peamiste toitainekomponentide, nagu valkude, rasvade ja suhkrute, vitamiinide, mikroelementide ja antioksüdantide üldsoovitatavat vahekorda, on kasulik kogu organismile ja meie liigestele. Ühekülgne toitumine, liigne dieedipidamine, alkohol, suitsetamine, stress ja füüsiline tegevusetus muudavad märkimisväärselt ainevahetust ja immuunsüsteemi sekkumist ning võivad oluliselt suurendada selliste toitainete vajadust, mis aitavad kompenseerida kehva toitumise ja ebatervisliku elustiili mõju.
2. Mida me teeme
Milline on meie igapäevane trennikava, kuidas koormame teatud liigeseid, milline on meie rüht tegevuste ajal, milliseid tegevusi teeme aktiivselt ... Üldiselt tähendab suurem aktiivsus suuremat toitainevajadust ning paremad tulemused ja koormus tähendavad suuremat taastumisvajadust.
3. Mis olukorras on meie tervis
Kas meil on sageli vigastusi, raskeid vigastusi või kroonilisi haigusi, nagu diabeet või osteoartriit, kas meil on kaasasündinud liigesedefekte…
Tegelikult ei ole ühest vastust sellele, millal hakata võtma liigeste toidulisandeid. Tippspordis võib õige aeg olla juba lapsepõlves, vahel aga võib liigeste toidulisandeid vaja minna hilisemas elus, näiteks pärast 50. eluaastat. Paljud alustavad liigeste toidulisandite võtmist siis, kui tajuvad liigeste kulumise esimesi märke. Toitumisspetsialistid soovitavad liigeste toidulisandeid tavaliselt:
– rasvunud või ülekaalulistele inimestele;
– ühekülgse spordiala harrastajatele ja tippsportlastele;
– üle 40aastastele inimestele, kes teevad füüsilist tööd;
– sagedaste vigastustega inimestele
– liigesehaigustega inimestele sümptomite leevendamiseks lisaks tavaravimile.
Igal juhul tasuks pidada oma liigeste tervise üle nõu spetsialistiga, näiteks ortopeedi või füsioterapeudiga, kes hindab sinu vajadust liigeste toidulisandite järele ja soovitab sulle sobivaid preparaate.
Ära alahinda liigeste toitainetega varustamise tähtsust ja hakka võtma liigeste toidulisandeid õigel ajal!