Liigesekõhre taastamine

Kõhrestruktuur kulub liikumise käigus hõõrdumise ja surve tõttu. Kulunud kõhr tuleb taastada, et säilitada selle algstruktuuri. Kõhrerakud ehk kondrotsüüdid kasutavad asendamatuid toitaineid nagu glükoosamiini ja aminohappeid, et uuesti luua ja täiendada kõhrestruktuuri, mis koosneb peamiselt makromolekulidest, nagu kollageen, hüaluroonhape ja kondroitiin. Seda protsessi nimetatakse liigesekõhre taastamiseks.

25 nov 2016

Mitmekülgne toitumine ja liigestele kasulikud toidulisandid annavad liigestele erinevaid toitaineid ja aitavad kaasa kõhre taastamisele. Nooremas eas on ainevahetus kiirem. Keha taastub ja puhastab end jääkainetest kiiresti. Vanuse tõustes aga väheneb struktuuride mittefunktsionaalseid radikaale eemaldavate ja uusi makromolekule tootvate ensüümide aktiivsus.

Liigesekõhr kulub intensiivsemalt ja taastub aeglasemalt. Kondrotsüütide arv väheneb, kõhr muutub õhemaks ja järk-järgult degenereerub. Nii tekib ja areneb artriit. Ajapikku tekib osteoartriit. Esimesena märkame kõhre kulumise esmaseid märke. Ained nagu glükoosamiin ja kondroitiin võivad aidata kõhre taastada ja isegi aeglustada selle degenereerumist või see peatada.

Olemasolevate teadusandmete põhjal on glükoosamiinil kõhre taastamise tõestatud toime. Teatavates uuringutes on näidatud, et kõhre degeneratsioon peatub tänu glükoosamiinile, ja on ka uuringuid, milles on tõendatud, et glükoosamiin muudab kõhrestruktuuri. Toime saavutamiseks soovitatakse tavaliselt 1500 mg glükoosamiini annust sulfaadi kujul.

Kondroitiinil on glükoosamiiniga sarnane toime. Mõlemat ainet, mis kuuluvad SYSADOA-ravimite (osteoartriidi aeglase toimega sümptomaatiline ravim) hulka,kasutatakse artroosi algstaadiumis esimese ravimeetodina. Liigesekõhre taastamine on üsna pikk protsess, selleks kulub minimaalselt 4–6 nädalat. Seega läheb õige toitumise ning glükoosamiini- ja kondroitiinipõhiste ravimite korral toime saavutamiseks aega vähemalt 1–2 kuud.