Liigestest ja liikumisest üldiselt

Liikumine on meie elu lahutamatu osa. See on luude, lihaste, närvide, liigeste, sidemete ja kõõluste vaimustav koostöö.

25 nov 2016

Liigestel on ülitähtis roll liikumisel. Need ühendavad luid, vähendavad liikumisel hõõrdumise ja löökide mõju ja tagavad õige liikumisulatuse. Inimkehas on üle 100 liigese. Kõige sagemini tajume põlve-, puusa-, hüppe-, õla-, küünar- ja sõrmeliigeste liikumist. Need liigesed võimaldavad suhteliselt suurt liikumisulatust ja eeldame, et need teenivad meid liikumisel võimalikult kaua.
Kõndimisel või jooksmisel koormab raskus puusi, põlvi ja pahkluid. Nad kannavad osa meie kehast ja seetõttu nimetatakse neid raskust kandvateks liigesteks. Just need liigesed saavad elu jooksul kõige rohkem kahjustada. Kui nad meid reedaksid, ei saaks me üldse kõndida. Kõndimine on tähtis ja tervisele kasulik liikumine, ilma milleta ei oskaks elu ettegi kujutada.
Õla-, küünar-, randme- ja sõrmeliigesed aitavad tagada ülajäsemete liikumist. Nad võimaldavad meil keerata rooli, kanda raskusi ja töötada arvutiga.
Samuti ei saa me unustada lülisamba liigeseid, mis ühendavad selgroolülisid ning aitavad muuta rühti ja võimaldavad selga painutada.